Joomla Theme

چگونه يك كسب و كار جديد راه اندازي كنم؟

 كسب و كارهاي كوچك و متوسط (SME) بيشتر در اين مقوله مي گنجند. استارت آپ ها يا كسب و كارهايي با پلتفرم اينترنتي، نيز يكي از جذابترين حوزه هاي سرمايه گذاري مستقيم اين روزهاست. زماني كه يك سرمايه گذار، مستقيما و بدون واسطه هايي همانند بازارهاي مالي و پولي(مثلا بورس) و يا موسسات مالي و اعتباري، وارد يك كسب و كار شده و ريسك سرمايه گذاري خود را مي پذيرند از عبارت سرمايه گذاري خطر پذير يا VC‌ كه مخفف واژه Venture Capital است استفاده مي شود.

ادامه مطلب

Joomla Theme

چگونه سود كسب و كارم را افزايش دهم؟

قبل از هر چيز، بايد تفاوت "سود و زيان حسابداري" و "سود و زيان اقتصادي" را بدانيم. كاستن هزينه خواب سرمايه از سود و زيان حسابداري، سود و زيان اقتصادي را نشان مي دهد كه صورتهاي مالي نمايانگر هزينه مذكور نيستند. به عنوان نمونه، در فعاليتهاي بازرگاني، فروش اعتباري اجناس عموما با لحاظ هزينه تاخير در تسويه طرف مقابل قيمت گذاري مي شود كه گاه در بازار با عبارت اسكونت ياد مي شود و يا تبديل اوراق بهادار در بازار به پول نقد مثال ديگري است كه حاشيه اختلاف ارزش اوراق و نقدينگي مبادله شده را عموما با عبارت تنزيل مي شناسند.

ادامه مطلب

Joomla Theme

چگونه در بازار آينده موفق باشم؟

كسب و كارها در مسير فعاليت خود، دو ارزش را خلق مي كنند نخست توليد سود و دوم،‌ ايجاد و افزايش ارزش برند كه بعنوان يك دارايي نامشهود و سرقفلي (Goodwill) در ثروت آفريني نقش ايفا مي كند. بسياري از كسب و كارها موفقيت بلندمدت خود را مرهون توسعه برند خود هستند. بازارهاي مختلفي را مي تواند يا كرد كه از نظر تكنولو‍ژيكي و ساير موضوعات فني و همچنين عدم تمايز قابل توجه محصولات و خدمات، رقابت در آنها سخت نيست اما بدليل وجود چندبرند مطرح، رشد و نمو، نا ممكن است.

ادامه مطلب

 

تحليل بازار ⇐ ايده پروری ⇐ امكان سنجی بازار ⇐ امكان سنجی فنی ⇐ امكان سنجی اقتصادی ⇐ تحليل سناريوها ⇐ تحليل ريسك ⇐ تحليل سبد سرمايه

مطالب علمي

 • مطلب شماره 1: رتبه بندي اعتباري(Credit rating)

  رتبه بندي اعتباري(Credit rating)     كسب و كار شامل دو پارامتر اصلي است؛ ريسك و بازده(سود). قاعده كلي بازار مي گويد هر سرمايه گذاري در فضاي بي اعتبار و مبهم بازار بيشتر وارد شود جايزه مي گيريد به تناسب اندازه مخاطره اي كه پذيرفته است. ادامه مطلب
 • 1
 • 2

مطلب شماره 1: رتبه بندي اعتباري(Credit rating)

رتبه بندي اعتباري(Credit rating)
 
 
كسب و كار شامل دو پارامتر اصلي است؛ ريسك و بازده(سود). قاعده كلي بازار مي گويد هر سرمايه گذاري در فضاي بي اعتبار و مبهم بازار بيشتر وارد شود جايزه مي گيريد به تناسب اندازه مخاطره اي كه پذيرفته است.
اي جايزه، همان بازده(Return) است كه ميتواند سود يا زيان باشد و بزرگي آن با بزرگي مخاطره رابطه مستقيم دارد. مخاطرات يا ريسكهاي بازار دو دسته اند آنهايي كه با رعايت اصول سرمايه گذاري مانند نگذاشتن تمام تخم مرغ ها در يك سبد(Diversification) قابل حذف هستند و به آنها ريسكهاي نظاممند(systematic or market risks) ميگويند و ريسكهايي دسته دوم با عكس خاصيت فوق(Systematic risks).
اما سرمايه گذاري هاي VC با انواع گسترده اي از ريسكها سر و كار دارند و معمولا سرمايه گذار علاقه دارد بخشي از ريسكهاي سرمايه گذاري را انتخاب و روي آنها تمركز نموده و بخش ديگر را با پرداخت جرايمي، به ديگران منتقل كند. 
بر اين اساس، در بازار، هستند عواملي كه ريسكهاي جانبي ديگران را در مقابل دريافت جرايمي، ميخرند مانند بيمه ها. امروزه ابزارهاي مالي بسيار پيشرفته اي براي ارتباط سرمايه گذار با عوامل فوق طراحي شده است، بعنوان نمونه، ابزارهاي خريد آتي نرخ بهره وام و يا نرخ تسعير ارز كه در آينده در خصوص آنها بيشتر توضيح مي دهم.
در اين ميان، موسسات معتبري نيز هستند كه كشورها شركتها و موسسات و ارگانهاي مختلف را از لحاظ اعتبار كاري ارزيابي نموده و به آنها رتبه مي دهند تا تعاملات كاري بهتر شده و سرمايه گذاران و ساير عوامل بازار، بتوانند مديريت ريسك بهتري داشته باشند.
بعنوان نمونه، يك موسسه وام دهنده، ميتواند اعتبار كاري تقاضاكننده تسهيلات خود را از طريق همين رتبه ها ارزيابي كند يا اينكه شما براي خريد اوراق قرضه شركتها و مديريت ريسك سبد سرمايه خود، اعتبار شركتهاي ناشر اوراق را از اين رتبه ها بسنجيد.
موسساتي مانند Fitch، Moody و S&P در اين بخش، تجربه جهاني دارند.

مطالب خواندنی

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
X

Right Click

No right click