ورود داده ها در كامفار (COMFAR)

هدف از این مطلب بررسی ساختار نرم افزار COMFAR و کلیاتی از نحوه کار با آن خواهد بود که در ادامه ارائه می گردد.

 

زمانی که نرم افزار را نصب می کنید می متوانید زبان فارسی را نیز در کنار زیان انگلیسی انتخاب نمائید. پس از اجرای موفقیت آمیز نرم افزار COMFAR از منوی Display و گزینه Languege فارسی را برگزینید. سپس از منوی فایل-پرونده پنجره بازکردن پروژه را فعال نموده و طرح سرمایه گذاری TOMCAN را که یکی از نمونه های آموزشی است اجرا کنید:

 

عكس شماره 1:

 

پس از اجرای طرح TOMCAN پنجره زیر فعال می گردد که نمای ورود اطلاعات جمع آوری شده است. دوره ساخت طرح TOMCAN دوسال و دوره بهره برداری آن 5 سال با ظرفیت تولید سالانه 2600 تن گوجه فرنگی بسته بندی شده پیش بینی می گردد. اطلاعاتی مانند هزینه های سرمایه گذاری، هزینه های تولید و درآمد را در این نما وارد می کنیم:

 

عكس شماره 2:

 

نرم افزار COMFAR دارای 4 نما می باشد. نمای ورود داده ها، نمای انتخاب نتایج خروجی، نمای انجام محاسبات و نمای نمایش نتایج خروجی. اگر می خواهید بدانید در کدام نما قرار دارید یا به نمای دیگری مراجعه کنید به منوی طرح-نمونه مراجعه نمائید:

 

عكس شماره 3:

 

 در نمای ورود داده ها هر کدام از گره ها جدولی هستند که اطلاعات ورودی را در آنها وارد می کنیم. همیشه نیاز به تکمیل تمام پنجره ها نبست! رتگ قرمز سمت چپ هر گره به معنای این است که جدول مذکور ویرایش گردیده. روی آیکون سمت چپ گره ها کلیک نمائید تا پنجره مذکور باز شود:

 

عكس شماره 4:

 

به عنوان مثال جدول زیر نمونه ای از جداول ورود اطلاعات است که در شاخه هزینه های سرمایه گذاری قرار داشته و هزینه های خرید و تامین ماشین آلات را در آن وارد می نمائیم:

 

عكس شماره 5:

 
 از منوی طرح-نمونه به نمای انجام محاسبات رجوع نموده و کلید شروع را فشار دهید تا لیست گزارشات انتخاب شده شما محاسبه گردد. ممکن است بعد از محاسبات پیغام خطا و یا اطلاع رسانی پدیدار گردد:

 

عكس شماره 6:

 

اگر محاسبات را اجرا نمائید به صورت خودکار به نمای نمایش نتایچ خروجی منتقل می گردید:

 

عكس شماره 7:

 

در نمای نمایش نتایج خروجی هر گره نماینده یکی از گزارشاتی است که کامفار برای شما محاسبه نموده است. روی آیکون سمت چپ هر گره کلیک کنید تا گزارش نمایش داده شود:

 

عكس شماره 8:

 

به عنوان مثال اولین گره را اجرا نمائید که با نام جدول خلاصه عملکرد پروژه مشخص گردیده است. این گزارش چکیده گزارشات نرم افزار کامفار خواهد بود:

 

عكس شماره 9:

 

مثلا اگر به انتهای گزارش رجوع فرمائید شاخص های NPV و IRR را ملاحظه خواهید نمود. آیا طرح مذکور جذابیت سرمایه گذاری دارد؟!

 

X

Right Click

No right click