Joomla Theme

چگونه يك كسب و كار جديد راه اندازي كنم؟

 كسب و كارهاي كوچك و متوسط (SME) بيشتر در اين مقوله مي گنجند. استارت آپ ها يا كسب و كارهايي با پلتفرم اينترنتي، نيز يكي از جذابترين حوزه هاي سرمايه گذاري مستقيم اين روزهاست. زماني كه يك سرمايه گذار، مستقيما و بدون واسطه هايي همانند بازارهاي مالي و پولي(مثلا بورس) و يا موسسات مالي و اعتباري، وارد يك كسب و كار شده و ريسك سرمايه گذاري خود را مي پذيرند از عبارت سرمايه گذاري خطر پذير يا VC‌ كه مخفف واژه Venture Capital است استفاده مي شود.

ادامه مطلب

Joomla Theme

چگونه سود كسب و كارم را افزايش دهم؟

قبل از هر چيز، بايد تفاوت "سود و زيان حسابداري" و "سود و زيان اقتصادي" را بدانيم. كاستن هزينه خواب سرمايه از سود و زيان حسابداري، سود و زيان اقتصادي را نشان مي دهد كه صورتهاي مالي نمايانگر هزينه مذكور نيستند. به عنوان نمونه، در فعاليتهاي بازرگاني، فروش اعتباري اجناس عموما با لحاظ هزينه تاخير در تسويه طرف مقابل قيمت گذاري مي شود كه گاه در بازار با عبارت اسكونت ياد مي شود و يا تبديل اوراق بهادار در بازار به پول نقد مثال ديگري است كه حاشيه اختلاف ارزش اوراق و نقدينگي مبادله شده را عموما با عبارت تنزيل مي شناسند.

ادامه مطلب

Joomla Theme

چگونه در بازار آينده موفق باشم؟

كسب و كارها در مسير فعاليت خود، دو ارزش را خلق مي كنند نخست توليد سود و دوم،‌ ايجاد و افزايش ارزش برند كه بعنوان يك دارايي نامشهود و سرقفلي (Goodwill) در ثروت آفريني نقش ايفا مي كند. بسياري از كسب و كارها موفقيت بلندمدت خود را مرهون توسعه برند خود هستند. بازارهاي مختلفي را مي تواند يا كرد كه از نظر تكنولو‍ژيكي و ساير موضوعات فني و همچنين عدم تمايز قابل توجه محصولات و خدمات، رقابت در آنها سخت نيست اما بدليل وجود چندبرند مطرح، رشد و نمو، نا ممكن است.

ادامه مطلب

 

تحليل بازار ⇐ ايده پروری ⇐ امكان سنجی بازار ⇐ امكان سنجی فنی ⇐ امكان سنجی اقتصادی ⇐ تحليل سناريوها ⇐ تحليل ريسك ⇐ تحليل سبد سرمايه

مطالب علمي

 • مطلب شماره 1: رتبه بندي اعتباري(Credit rating)

  رتبه بندي اعتباري(Credit rating)     كسب و كار شامل دو پارامتر اصلي است؛ ريسك و بازده(سود). قاعده كلي بازار مي گويد هر سرمايه گذاري در فضاي بي اعتبار و مبهم بازار بيشتر وارد شود جايزه مي گيريد به تناسب اندازه مخاطره اي كه پذيرفته است. ادامه مطلب
 • 1
 • 2

چگونه سود كسب و كارم را افزايش دهم؟

قبل از هر چيز، بايد تفاوت "سود و زيان حسابداري" و "سود و زيان اقتصادي" را بدانيم. كاستن هزينه خواب سرمايه از سود و زيان حسابداري، سود و زيان اقتصادي را نشان مي دهد كه صورتهاي مالي نمايانگر هزينه مذكور نيستند. به عنوان نمونه، در فعاليتهاي بازرگاني، فروش اعتباري اجناس عموما با لحاظ هزينه تاخير در تسويه طرف مقابل قيمت گذاري مي شود كه گاه در بازار با عبارت اسكونت ياد مي شود و يا تبديل اوراق بهادار در بازار به پول نقد مثال ديگري است كه حاشيه اختلاف ارزش اوراق و نقدينگي مبادله شده را عموما با عبارت تنزيل مي شناسند.

در طرح هاي سرمايه گذاري نيز هزينه استفاده نكردن از سرمايه در سرمايه گذاري هاي جايگزين ديگر همانند سپرده گذاري بانكي نيز بعنوان هزينه خواب سرمايه شناسايي و براي محاسبه سود اقتصادي استفاده مي گردد. كسب و كار جاري يك سرمايه گذار، در حقيقت يك طرح سرمايه گذاري بوده است كه اكنون در فاز بهره برداري خود قرار دارد فلذا براي انداره گيري موفقيت آن، مي بايست علاوه بر سود حسابداري، سود اقتصادي آن نيز محاسبه شود. بطور كلي، يك طرح سرمايه گذاري، در هر برهه زماني مي تواند مجددا ارزيابي شود و تغيير مسير دهد. چه بسيار كسب و كارهايي كه در فاز بهره برداري خود قرار دارند و سود حسابداري آنها شرايط اكنون را مساعد نشان مي دهد اما اگر ارزيابي مجدد شده و سود اقتصادي آنها برآورد شود نتيجه كاملا متفاوتي را حاصل كند.

برخي از كسب و كار ها از دوره مفيد بهره برداري خود گذشته اند و هچنان به راه خود ادامه مي دهند دوره اي كه در مطالعات اقتصادي، جذابيت ندارد يعني سود اقتصادي آن منفي است اما ممكن است سود حسابداري، بعنوان يك راهنماي گمراه كننده، همچنان وضعيت را مساعد نمايش دهد. كارخانه هاي قديمي بسياري در كشورمان وجود دارند كه يك يا چند نسل از تكنولوژي توليد روز، فاصله گرفته اند اما همچنان به راه خود ادامه مي دهند.

در شرايط كوتاه مدت، مي توان بازار داراي ركود را تحمل كرد و ادامه داد (با رعايت قواعد توليد اقتصادي و نقاط سر به سر يا BEP و نقاط خاموشي يا SDP) اما صرفا به شرط اينكه پيش بيني بلند مدت، خروج از ركود و توليد سود اقتصادي باشد.

موضوع بعدي اين است كه براي تحليل وضعيت يك كسب و كار، صورتهاي مالي، مهمترين منبع اطلاعاتي هستند اما عموما پر از آلودگي هاي اطلاعاتي كه بايد ابتدا به نحو خردمندانه اي پالايش شود و اين موضوع مي تواند بسيار سخت باشد. بعنوان مثال، ارزيابي مجدد دارايي هاي ثابت يك شركت قديمي اهميت دارد از اين باب كه شاخص هايي مانند ROA و ROE براي تصميم گيري مهم هستند و بشدت به درست بودن ارزش دارايي ها وابسته اند. همچنين تحليل صورتهاي تلفيقي و تفكيك درآمد و هزينه هاي واقعي عملياتي تكرارپذير از نمونه هاي ديگر هستند. در مرحله ديگر محاسبه شاخص هاي حسابداري صنعتي همانند قيمت تمام شده محصولات و نقاط سر به سري آنها اولا بسيار پر اهميت است و ثانيا مي تواند پروسه محاسباتي بسيار پر دردسري داشته باشد.

تحليل ها بايد در چهار مرحله انجام شود: اندازه گيري سود اقتصادي آتي، تحليل سناريوي بهينه، مقايسه با كسب و كارهاي هم خانواده و مقايسه با كسب و كارهاي جايگزين.

 در مرحله نخست سود اقتصادي عمر باقي مانده كسب و كار اندازه گيري مي شود و اگر برآورد مذكور، مثبت باشد در مرحله دوم با استفاده از شاخص هاي حسابداري صنعتي،‌ محصولات و خدمات قابل فروش كسب و كار از لحاظ ارزش آفريني رتبه بندي مي شوند تا بهترين چيدمان و تركيب بهينه استقرار در بازار مشخص شود و نهايتا پتانسيل سود اقتصادي كسب و كار برآورد گردد. در مرحله سوم با مقايسه شاخص هاي مختلف كسب و كار خود با كسب و كارهاي هم خانواده همانند رقبا (Peer group) نهايت سود اقتصادي در بازار كنوني قابل محاسبه است. بعنوان مثال با مقايسه سود عملياتي و ريز هزينه هاي غير عملياتي، مي توانيم مديريت هزينه كسب و كار خود را نسبت به تجارب مشابه در بازار مقايسه كنيم.

در مرحله پاياني اين تحليل انجام مي شود كه آيا در صورت خروج از كسب و كار كنوني و انتقال آن به كسب و كارهاي متفاوت جايگزين، آيا كسب و كار كنوني همچنان جذابترين انتخاب باقي خواهد ماند يا خير. نتايجي كه حاصل مي شود مي تواند به تصميماتي منتهي گردد كه گاه پذيرش آن براي سرمايه گذار سخت باشد. شركتي كه برجهاي مسكوني-تجاري بزرگي را ساخته و مي فروشد و حاشيه سود قابل توجهي روي محصول خود اخذ مي كند سخت است بپذيرد كه شايد حاشيه سود مذكور به نسبت خواب سرمايه اي كه متحمل مي شود آنقدري است كه مي تواند بالاتر از آن در سبدي از "سپرده بانكي كوتاه مدت، خريد و فروش آني املاك و ساخت و اجاره ميني مال ها" استحصال گردد.

مطالب خواندنی

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
X

Right Click

No right click