Joomla Theme

چگونه يك كسب و كار جديد راه اندازي كنم؟

 كسب و كارهاي كوچك و متوسط (SME) بيشتر در اين مقوله مي گنجند. استارت آپ ها يا كسب و كارهايي با پلتفرم اينترنتي، نيز يكي از جذابترين حوزه هاي سرمايه گذاري مستقيم اين روزهاست. زماني كه يك سرمايه گذار، مستقيما و بدون واسطه هايي همانند بازارهاي مالي و پولي(مثلا بورس) و يا موسسات مالي و اعتباري، وارد يك كسب و كار شده و ريسك سرمايه گذاري خود را مي پذيرند از عبارت سرمايه گذاري خطر پذير يا VC‌ كه مخفف واژه Venture Capital است استفاده مي شود.

ادامه مطلب

Joomla Theme

چگونه سود كسب و كارم را افزايش دهم؟

قبل از هر چيز، بايد تفاوت "سود و زيان حسابداري" و "سود و زيان اقتصادي" را بدانيم. كاستن هزينه خواب سرمايه از سود و زيان حسابداري، سود و زيان اقتصادي را نشان مي دهد كه صورتهاي مالي نمايانگر هزينه مذكور نيستند. به عنوان نمونه، در فعاليتهاي بازرگاني، فروش اعتباري اجناس عموما با لحاظ هزينه تاخير در تسويه طرف مقابل قيمت گذاري مي شود كه گاه در بازار با عبارت اسكونت ياد مي شود و يا تبديل اوراق بهادار در بازار به پول نقد مثال ديگري است كه حاشيه اختلاف ارزش اوراق و نقدينگي مبادله شده را عموما با عبارت تنزيل مي شناسند.

ادامه مطلب

Joomla Theme

چگونه در بازار آينده موفق باشم؟

كسب و كارها در مسير فعاليت خود، دو ارزش را خلق مي كنند نخست توليد سود و دوم،‌ ايجاد و افزايش ارزش برند كه بعنوان يك دارايي نامشهود و سرقفلي (Goodwill) در ثروت آفريني نقش ايفا مي كند. بسياري از كسب و كارها موفقيت بلندمدت خود را مرهون توسعه برند خود هستند. بازارهاي مختلفي را مي تواند يا كرد كه از نظر تكنولو‍ژيكي و ساير موضوعات فني و همچنين عدم تمايز قابل توجه محصولات و خدمات، رقابت در آنها سخت نيست اما بدليل وجود چندبرند مطرح، رشد و نمو، نا ممكن است.

ادامه مطلب

 

تحليل بازار ⇐ ايده پروری ⇐ امكان سنجی بازار ⇐ امكان سنجی فنی ⇐ امكان سنجی اقتصادی ⇐ تحليل سناريوها ⇐ تحليل ريسك ⇐ تحليل سبد سرمايه

مطالب علمي

 • مطلب شماره 1: رتبه بندي اعتباري(Credit rating)

  رتبه بندي اعتباري(Credit rating)     كسب و كار شامل دو پارامتر اصلي است؛ ريسك و بازده(سود). قاعده كلي بازار مي گويد هر سرمايه گذاري در فضاي بي اعتبار و مبهم بازار بيشتر وارد شود جايزه مي گيريد به تناسب اندازه مخاطره اي كه پذيرفته است. ادامه مطلب
 • 1
 • 2

چگونه در بازار آينده موفق باشم؟

كسب و كارها در مسير فعاليت خود، دو ارزش را خلق مي كنند نخست توليد سود و دوم،‌ ايجاد و افزايش ارزش برند كه بعنوان يك دارايي نامشهود و سرقفلي (Goodwill) در ثروت آفريني نقش ايفا مي كند. بسياري از كسب و كارها موفقيت بلندمدت خود را مرهون توسعه برند خود هستند. بازارهاي مختلفي را مي تواند يا كرد كه از نظر تكنولو‍ژيكي و ساير موضوعات فني و همچنين عدم تمايز قابل توجه محصولات و خدمات، رقابت در آنها سخت نيست اما بدليل وجود چندبرند مطرح، رشد و نمو، نا ممكن است.

بازارها با هم متفاوتند اما در بازارهاي رقابتي،‌Branding موضوع با اهميتي است كه مي تواند آينده را مديريت كند. رد پاي هر مسئله مهمي از كسب و كار مانند وجهه (Image)، مشتري مداري، توسعه بازار، ورود به كسب و كارهاي جديد و نهايتا پايداري سود را مي تواند در برنديدنگ جستجو كرد. فلذا در اين شرايط، برندينگ نياز به جهت گيري هاي استراتژيك بلندمدتي دارد كه بتواند ساير موضوعات كسب و كار را هدايت كند.

به عنوان يك فرصت طلب (Speculator)، سرمايه گذار مي تواند به اميد سودآوري كوتاه مدتي وارد بازاري شده و از آن خارج شود اما براي حضور حرفه اي در يك بازار، اگر سرمايه گذاري فكري براي راهبردهاي برندينگ خود نداشته باشد حرفه اي نيست! گاهي نيز برندينگ موضوعي مي شود كه پويايي سازمان را هدف مي گيرد و باعث كرختي كسب و كار مي گردد. نوكيا نمونه اي از اين موضوع است. دايناميك بودن استراتژي ها بسيار اهميت دارد و در مقابل موضوعاتي از قبيل پارادايم هاي تكنولوژيكي و تغييرات اساسي در سبك زندگي مشتريان مي بايست انعطاف پذير باشد. اين انعطاف پذيري مي باست از پيش ديده شود بالاخص در فضاي پر تغيير كسب و كار هاي امروزي. دي جي كالا برند موفق داخلي است كه شايد در ابتدا برآوردي از وسعت كار آينده خود نداشته و همچنين رشد و نمو كنوني اش، مسائلي را در مقابل رقبايي ريزنقش اما چابك و با مزاياي رقابتي بالاتر ايجاد نمايد.

براي موفقيت در بازار، بازارسنجي بسيار اهميت دارد بالاخص اگر فضاي رقابتي، بازر باشد. بازارسنجي با هدف تعيين نيازهاي بالقوه و بالفعل در بازار انجام مي شود كه ما مي توانيم براي آنها راهكار ارائه داده و از طريق ايجاد يك رابطه برد-برد با مشتريان، منافع اقتصادي كسب كنيم. پارامترهاي بازار سنجي چيست يعني چه موضوعاتي مي بايست مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد؟ مشتري، تكنولوژي، رقبا:اين سه عنصر اصلي بازار هستند. زماني كه از مشتري صحبت مي شود موضوعاتي از قبيل تحليل سبك زندگي كنوني و آتي(Life style) و مطالعه بافت مشتريان بالقوه و بالفعل از مناظر گوناگون مانند سطح تحصيل و درآمد(Demography) بسيار اهميت خواهد داشت. در خصوص تكنولوژي نيز بايد بدانيم كه بسياري از مسائل را مي تواند دگرگون كند از جمله سامانه توليد به اين معني كه اگر سامانه هاي توليد با فن آوري نوين تر بدست رقباي ما برسد با هزينه كمتر محصولي بهتر را به بازار ارايه خواهند كرد كه رقابت با آن سخت خواهد بود يا اثر تكنولوژي بر محصول همانند صنابع IT كه رشد فن آوري، قابليتهاي محصولات را افزايش داده و انتظارات مشتريان را تغيير خواهد داد(مانند صنعت خودرو كه در حال درگير شدن با پارادايم خودروهاي متصل يا Connected cars است) و نهايتا اثر تكنولوژي بر خدمات مانند نحوه تحويل خدمات به مشتريان در بخش فروش و خدمات پس از فروش(همانند استفاده از App ها براي فروش محصولات و ارائه خدمات تعميراتي). رقبا نيز نهايتا پارامتر سوم بازار هستند كه مواردي از قبيل سهم كنوني بازار و طرح هاي توسعه آنها اهميت دارد.

روند هاي كلان(Mega trends) فيلتري است كه بايد برنامه اي كه ما براي آينده طرح كرده ايم از آن بگذرد. روندهاي کلان(مگاترندها) نیروهاي مبدل جهانی هستند که با تاثیرات خود در زمینه کسب و کار ، جامعه، اقتصاد ، فرهنگها و زندگی خصوصی افراد، می توانند دنیاي آینده را تغییر دهند.مگاترندها داراي مفهوم محلی و منطقه اي هستند و زمان بندي تاثیرات آنها با توجه به گستره جغرافیایی تغییر می کند. اين موضوعات كلان مي توانند طرح ما را دستخوش تغيير نموده و يا به طور كلي آنرا حذف كنند. تطابق با روندهاي كلان، لازمه حذف بلند مدت سهم بازار است.

مطالب خواندنی

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
X

Right Click

No right click