Joomla Theme

چگونه يك كسب و كار جديد راه اندازي كنم؟

 كسب و كارهاي كوچك و متوسط (SME) بيشتر در اين مقوله مي گنجند. استارت آپ ها يا كسب و كارهايي با پلتفرم اينترنتي، نيز يكي از جذابترين حوزه هاي سرمايه گذاري مستقيم اين روزهاست. زماني كه يك سرمايه گذار، مستقيما و بدون واسطه هايي همانند بازارهاي مالي و پولي(مثلا بورس) و يا موسسات مالي و اعتباري، وارد يك كسب و كار شده و ريسك سرمايه گذاري خود را مي پذيرند از عبارت سرمايه گذاري خطر پذير يا VC‌ كه مخفف واژه Venture Capital است استفاده مي شود.

ادامه مطلب

Joomla Theme

چگونه سود كسب و كارم را افزايش دهم؟

قبل از هر چيز، بايد تفاوت "سود و زيان حسابداري" و "سود و زيان اقتصادي" را بدانيم. كاستن هزينه خواب سرمايه از سود و زيان حسابداري، سود و زيان اقتصادي را نشان مي دهد كه صورتهاي مالي نمايانگر هزينه مذكور نيستند. به عنوان نمونه، در فعاليتهاي بازرگاني، فروش اعتباري اجناس عموما با لحاظ هزينه تاخير در تسويه طرف مقابل قيمت گذاري مي شود كه گاه در بازار با عبارت اسكونت ياد مي شود و يا تبديل اوراق بهادار در بازار به پول نقد مثال ديگري است كه حاشيه اختلاف ارزش اوراق و نقدينگي مبادله شده را عموما با عبارت تنزيل مي شناسند.

ادامه مطلب

Joomla Theme

چگونه در بازار آينده موفق باشم؟

كسب و كارها در مسير فعاليت خود، دو ارزش را خلق مي كنند نخست توليد سود و دوم،‌ ايجاد و افزايش ارزش برند كه بعنوان يك دارايي نامشهود و سرقفلي (Goodwill) در ثروت آفريني نقش ايفا مي كند. بسياري از كسب و كارها موفقيت بلندمدت خود را مرهون توسعه برند خود هستند. بازارهاي مختلفي را مي تواند يا كرد كه از نظر تكنولو‍ژيكي و ساير موضوعات فني و همچنين عدم تمايز قابل توجه محصولات و خدمات، رقابت در آنها سخت نيست اما بدليل وجود چندبرند مطرح، رشد و نمو، نا ممكن است.

ادامه مطلب

 

تحليل بازار ⇐ ايده پروری ⇐ امكان سنجی بازار ⇐ امكان سنجی فنی ⇐ امكان سنجی اقتصادی ⇐ تحليل سناريوها ⇐ تحليل ريسك ⇐ تحليل سبد سرمايه

Claim management از نگاه سازمان PMI

ادعا يا Claimدر استانداردهاي PMIبه اين صورت تعريف شده است: تقاضائي از سوي يک طرف قرارداد در ازاي وجود دلايلي اصولا صحيح و يا به گمان متقاضي صحيح که معمولا بخاطر اقدامات، دستورات و يا تغييرات اعمالي نامنطبق با مفاد قرارداد پروژه از سوي طرف ديگر قرارداد بوجود آمده و از لحاظ اقتصادي بين طرفين قابل حل و فصل نمي باشد.

به عنوان مثال، کارفرما مدعي است که پيمانکار از برنامه اجرائي و پيشرفت مورد انتظار پروژه فاصله قابل توجهي دارد و متناسب با شرايط عمومي و خصوصي پيمان، به دليل تاخير در بهره برداري آتي پروژه ادعاي خسارت مي نمايد. و يا پيمانکار مدعي است وضعيت پيشرفت پروژه همچنان بر اساس برنامه ريزي مصوب اوليه در جريان مي باشد.

در فرآيند مديريت پروژه تعاملاتي في مابين ادعا و تغيير(Change) وجود دارد. در پروژه هاي ساخت، جبران خسارت معمولا از جنس پرداخت هزينه، تمديد زمان اجرا و يا ترکيبي از هر دو است. وجه تمايز تغيير و ادعا در عدم توافق و اجماع طرفين قرارداد در خصوص درستي يا نادرستي موضوع مي باشد. اگر در خصوص ادعا(که در ابتدا يک Issueمحسوب مي‌گردد) طرفين به اجماع برسند، ادعا تبديل به تغيير(Change order) خواهد شد و در فرايند مديريت تغييرات پيگيري مي گردد. در غير اينصورت موضوع ادعا در فرآيند مديريت ادعا و در چارچوب ”مذاکره“، ”ميانجي گري“، ”حکميت“ و نهايتا ”دعوي قضائي“ حل و فصل خواهد شد.

يک مثال از تغيير در پروژه :پيمانکار ساختماني به دليل تاخير فراوان پيمانکار نصب مخزن در جريان ساخت(during construction) ادعاي خسارت هزينه‌اي نموده است. کارفرما با بررسي مستندات ارائه شده توسط پيمانکار و تطابق آنها با مفاد قراردادي، علاوه بر لحاظ متمم هاي هزينه اي، تمديد زماني قرارداد پيمانکار را نيز تاييد مي نمايد.

همچنين در فرآيند مديريت پروژه تعاملاتي في مابين ادعا و موضوعات(Issue) وجود دارد. در ادبيات PMI، موضوع، به مفهوم هر موردي که في مابين برخي از ذي نفعان، محلي از مناقشه بوده و اجماع وجود نداشته باشد تلقي مي گردد. موضوعات حل و فصل نشده مي توانند منبعي براي طرح ادعاهاي آتي قلمداد گردند. ادعا به عنوان يکي از ابزارهاي قراردادي براي حل و فصل موضوعات زمان و هزينه مورد نظر مي باشد.

مثالي از Issue: ارتباط غيرحرفه‌اي و ناکارامد دستگاه نظارت و پيمانکار موجب کندي مکاتبات طرفين همچون ارائه گزارشات و اخذ تاييده ها شده است.

همچنين در فرآيند مديريت پروژه تعاملاتي في مابين ادعا و ريسک(Risk) وجود دارد. در حقيقت در اکثر اوقات، اين ريسکهاي ناشناخته(Unknown Risk) هستند که محقق شده و زمينه ساز يک تغيير مي شوند. ريسک هاي ناشناخته که محقق مي گردند ممکن است به فراخور وضعيت موجودشان در فرايندهاي مديريت موضوعات(Issue) و يا مديريت تغييرات پيگيري گردند. ريسک هاي محقق شده که اثرات آنها مديريت نگردد مي توانند تبديل به موضوعات بغرنج و نهايتا طرح يک ادعا گردند.

در الحاقيه ساخت استاندارد PMBOK، چهار فرآيند براي مديريت دعاوي تعريف شده است:

شناسايي دعوي: فرايندي که طي آن دعوي شناسايي و مستندسازي مي گردد.

کمي سازي دعوي: فرايندي که طي آن اثرات دعوي طرح شده بر اهداف پروژه و قرارداد اندازه گيري مي شود.

پيشگيري دعوي: فرايندي که طي آن سعي مي شود زمينه ها و بسترهاي ايجاد دعوي در پروژه کاهش يابد.

حل و فصل دعوي: فرايندي که طي آن دعوي از روشهاي متفاوتي همچون مذاکره، ميانجي گري و حکميت و نهايتا دعوي حقوقي حل و فصل مي گردد.

 

مطالب خواندنی

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6